Dziś 08 czerwca 2023   Witam Cię bardzo serdecznie Gościu miły
 
 Menu:
 Strona Główna
 
 Wiersze, proza, inne
 Ważne dokumenty, teksty
 Ministrant
 Nasze artykuły o Diakonacie
 Diakon Stały
 Modlitwy
 Odeszli do Pana

Od 3 grudnia 2005 jesteś
gościem.
Aktualnie: 1


Zagłosuj na stronę :)
Pamiętaj nazwę i głosuj na: "SERWIS KEFAS"


     ..:: Serwis Kefas wita serdecznie ::..

 "A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec." (J 12,26)

Nasze spotkanie tutaj to nasza nadzieja na lepsze jutro, to wiara że będzie lepiej i bezpieczniej, to w końcu miłość, która była, jest i będzie. 
Życzę Wam możliwości odczucia tej wyjątkowej obecności Boga pośród nas, ludzi.

 

Szczęść Boże!

Administrator

 

 

Pamiętajmy, że bez Boga jesteśmy jak ścięty kwiat, nie mający szans na odrodzenie...

     ..:: Modlitwa internauty ::..

Wszechmogący Boże, który stworzyłeś nas na Swój obraz i podobieństwo oraz nakazałeś poszukiwać dobra, prawdy i piękna, proszę Cię przez wstawiennictwo św. Izydora, abym kierował się do tych witryn internetowych, które są zgodne z Twoją wolą, a napotkanych internautów traktował z miłością i cierpliwością. Amen

Święty Izydorze: wspomagaj mnie.


     ..:: Szukaj w serwisie ::..
 
Twoja wyszukiwarka


     ..:: Patron dnia ::..
WIGILIA BO��EGO NARODZENIA zwyczaje i obrz��dy

Kłosy zbóż i choinka.
Chrystus urodził się w Betlejem tzn. w domu chleba. Zboże jest, więc symbolem Betlejem. Choinka to drzewo życia z raju, ubieramy ją w dniu wspomnienia pierwszych rodziców, czyli 24 grudnia, ma przypominać o upadku i odkupieniu ludzi, zaś ozdoby to łaski Chrystusowa zsyłane na ludzi i nasze dobre uczynki.
Sianko pod obrusem i wolne miejsce przy stole.
Przy stole wigilijnym zachowany jest zwyczaj wkładania pod obrus sianka, ma ono symbolizować ubóstwo groty Betlejemskiej i Maryi, która złożyła Dziecię w żłobku. Dodatkowe nakrycie jest pozostawione dla spóźnionego niespodziewanego gościa, tym wyrażamy pamięć o bliskich żywych, którzy nie mogli być z nami i o zmarłych, których zabrakło przy stole.

Opłatek wigilijny.
Łamanie się opłatkiem oznacza wspólne poświęcenie się jeden dla drugiego, oznacza, że jesteśmy skłonni podzielić się chlebem z bliskim, a jednocześnie to symbol miłości, przyjaźni pokoju i pojednania.

Wieczerza wigilijna w rodzinie.
Przeżywana w rodzinach w duchu jedności, wspólnoty i miłości ma charakter religijny, słowa modlitw wypowiadamy szczególnie pobożnie, powoli, pamiętając, że przy stole razem z nami zasiada Chrystus. Z reguły prowadzi je Ojciec rodziny. Po znaku krzyża i wprowadzeniu dobrze jest przeczytać fragment Ewangelii Łukasza (2,1 – 14) opisującą przyjście Pana na świat. Po modlitwie i odczytaniu przełamujemy się opłatkiem, przekazując sobie znak pokoju, po czym modlitwy w intencjach świata, Papieża i nas samych, za zmarłych, by zakończyć modlitwą, z prośbą o błogosławieństwo jedzenia na stole wigilijnym. W trakcie wieczerzy słuchamy kolęd, rozmawiamy o przeżyciach związanych z wigilią, staramy się by „Chrystus przez wiarę zamieszkał w naszych sercach i by nasza Rodzina była Kościołem”. Po wieczerzy odmawiamy modlitwę dziękczynną za spożyte dary.

Niech ten wieczór będzie dla nas ciepły, miły i pełen Bożej radości.

 

  

  Święci co dnia
 Teksty różne
 Rok kościelny 100 lat temu
 Ofiara Mszy Świętej 100 lat temu
 Filologia Biblii
 Ważne i dobre strony
 Teksty na niedzielę
  Kontakt
   Napisz list