Marek Grechuta - Ocali�� od zapomnienia...
Ocalić od zapomnienia
Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów , ile śniegów wiszących nad latarniami
ile listków , ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór , żeby powstać i znów iść i dojść do celu
ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków? książek? oczy twe jak piękne świece a w sercu żródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia
u twych ramion płaszcz powisa krzykliwy , z lesnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia.
Marek Grechuta zmarł w Krakowie 9 października 2006 w wieku 61 lat...

MAREK GRECHUTA urodził się w Zamościu 10 grudnia 1945 r. Już we wczesnych latach uczył się gry na fortepianie. Pierwsze sukcesy wiążą się ściśle z przeprowadzką do Krakowa gdzie podjął studia na Wydziale Architektury. Spotkał tam Jana Kantego Pawluśkiewicza z którym powołał kabaret Anawa, wzorowany na Piwnicy pod Baranami. Wkrótce kabaret przemienił się w zespół towarzyszący Markowi. Pierwszy sukces odniósł w roku 1967, kiedy to zdobył II nagrodę na festiwalu piosenki studenckiej, ustępując jedynie Maryli Rodowicz. Kolejne lata uświęciły już nagrody festiwalu opolskiego, w roku 1968 Nagroda Dziennikarzy za piosenkę "Serce", 1969 nagroda TV za utwór "Wesele" i 1970 za słynny "Korowód". Po wydaniu dwóch albumów z Anawą - 1970 "Marek Grechuta & Anawa" i 1971 "Korowód" Marek Grechuta opuszcza zespół i powołuje własną formację WIEM ( W Innej Epoce Muzycznej). Ulega krótkotrwałej fascynacji jazzem i poezją współczesną. Wraz z grupą WIEM nagrywa dwa doskonałe albumy "Droga za widnokres" i "Magia obłoków". W 1976 r. ponownie nawiązuje współpracę z Pawluśkiewiczem, pisze muzykę do tekstów Witkacego. Powstaje musical "Szalona lokomotywa" cieszący się ogromnym zainteresowaniem. W 1977 r. piosenka z musicalu, "Hop-szklankę piwa" zdobywa Grand Prix Festiwalu w Opolu. Od 1976 r. Marek Grechuta rozpoczyna występy z Piwnicą Pod Baranami, które trwają ok. 10 lat. Nagrywa kolejne płyty jak "Pieśni Marka Grechuty do słów Tadeusza Nowaka ", "W malinowych chruśniaku" "Śpiewające obrazy" , "Wiosna ach to ty". W 1991 r. powtórnie nagrywa płyte "Droga za widnokres" tym razem z towarzyszeniem grupy Anawa. W dwa lata później nagrywa płytę dla dzieci pt. "Piosenki dla dzieci i rodziców". W roku 2003 ukazała się ostatnia jak do tej pory płyta Marka Grechuty pt. "Niezwykłe miejsca".
|