Dziś 25 marca 2023   Witam Cię bardzo serdecznie Gościu miły
 
 Menu:
 Strona Główna
 
 Wiersze, proza, inne
 Ważne dokumenty, teksty
 Ministrant
 Nasze artykuły o Diakonacie
 Diakon Stały
 Modlitwy
 Odeszli do Pana

Od 3 grudnia 2005 jesteś
gościem.
Aktualnie: 1


Zagłosuj na stronę :)
Pamiętaj nazwę i głosuj na: "SERWIS KEFAS"


     ..:: Serwis Kefas wita serdecznie ::..

 "A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec." (J 12,26)

Nasze spotkanie tutaj to nasza nadzieja na lepsze jutro, to wiara że będzie lepiej i bezpieczniej, to w końcu miłość, która była, jest i będzie. 
Życzę Wam możliwości odczucia tej wyjątkowej obecności Boga pośród nas, ludzi.

 

Szczęść Boże!

Administrator

 

 

Pamiętajmy, że bez Boga jesteśmy jak ścięty kwiat, nie mający szans na odrodzenie...

     ..:: Modlitwa internauty ::..

Wszechmogący Boże, który stworzyłeś nas na Swój obraz i podobieństwo oraz nakazałeś poszukiwać dobra, prawdy i piękna, proszę Cię przez wstawiennictwo św. Izydora, abym kierował się do tych witryn internetowych, które są zgodne z Twoją wolą, a napotkanych internautów traktował z miłością i cierpliwością. Amen

Święty Izydorze: wspomagaj mnie.


     ..:: Szukaj w serwisie ::..
 
Twoja wyszukiwarka


     ..:: Patron dnia ::..
nadanie akolitatu żonatym mężczyznom, przyszłym diakonom stałym

Posługę akolitatu i lektoratu nadano 2 grudnia w Toruniu czterem żonatym mężczyznom, którzy przygotowują się do święceń diakonatu. Nadanie posługi akolitatu to niezbędny etap na tej drodze. W czerwcu przyszłego roku będą oni pierwszymi żonatymi mężczyźnami w Polsce, którzy otrzymają święcenia diakonatu. Trzyletnie przygotowanie rozpoczęli dwa lata temu.


Diakon stały będzie mógł odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać Komunii i głosić kazania. W odróżnieniu od kapłana, nie będzie mógł jednak odprawiać Mszy świętej i słuchać spowiedzi.

Mszy św. w katedrze świętych Janów przewodniczył pomocniczy biskup diecezji toruńskiej Józef Szamocki. W homilii podkreślił, że jest to chwila historyczna dla Kościoła w Polsce, ponieważ oprócz kapłanów i szafarzy nadzwyczajnych, przy ołtarzu będą mogli pełnić posługę również mężczyźni posiadający rodziny: żonę i dzieci.

Na uroczystości obecny był ks. dr Dariusz Iwański - dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Przysieku k/Torunia oraz rodziny akolitów - ich żony i dzieci.

Okres formacji do diakonatu stałego trwa trzy lata. Czterej kandydaci pochodzący z diecezji ełckiej, pelplińskie i toruńskiej przygotowują się, aby w czerwcu przyszłego roku przyjąć święcenia diakonatu. Będą pierwszymi - po przywróceniu diakonatu stałego przez Sobór Watykański II - diakonami stałymi w Polsce.

Żeby zostać diakonem stałym trzeba mieć co najmniej 35 lat i pięcioletni staż małżeński. Jeżeli ktoś jest kawalerem, musi mieć skończone 25 lat i zobowiązać się, że przez całe życie pozostanie w celibacie. Kandydaci w momencie przyjęcia święceń muszą mieć też ukończone studia teologiczne na poziomie akademickim.

W ciągu trzyletniego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów stałych pogłębiają swoją duchowość, uczą się sprawowania liturgii, głoszenia kazań i śpiewu kościelnego. Podczas święceń diakonatu, których udzieli im biskup przez nałożenie rąk na ich głowy, ślubować będą posłuszeństwo ordynariuszowi swojej diecezji i jego następcom. Zobowiązani będą również, tak jak inne osoby duchowne, do codziennego odmawiania modlitwy brewiarzowej.

Diakonów powoływali już Apostołowie, by sami mogli bardziej poświęcić się modlitwie i głoszeniu Ewangelii. Diakoni zajmowali się chorymi i ubogimi, a czasem także nauczali. Jednym z diakonów był św. Szczepan - pierwszy męczennik chrześcijaństwa.

Od Soboru NIcejskiego (325 r.) zaczęto traktować urząd diakona, wyłacznie jako jeden ze stopni do święceń kapłańskich.

W odróżnieniu od diakonatu stałego, obowiązującego na całe życie, nazwano go diakonem przejściowym.

Instytucję stałych diakonów przywrócił dopiero czterdzieści lat temu Sobór Watykański II.

Pierwszych pięciu żonatych mężczyzn wyświęcono na diakonów w 1968 roku w katedrze kolońskiej. Obecnie na świecie posługuje około 30 tysięcy stałych diakonów.

W 2001 roku możliwość wyświęcania diakonów stałych wprowadziła Konferencja Episkopatu Polski. 6 stycznia 2005 roku biskup toruński, Andrzej Suski jako pierwszy ordynariusz w Polsce wydał dekret ustanawiający instytucję diakonów stałych na terenie swojej diecezji.

an, zas, im / Toruń
--
Katolicka Agencja Informacyjna

 

  

  Święci co dnia
 Teksty różne
 Rok kościelny 100 lat temu
 Ofiara Mszy Świętej 100 lat temu
 Filologia Biblii
 Ważne i dobre strony
 Teksty na niedzielę
  Kontakt
   Napisz list